Rozwój i działanie współczesnego świata oparte jest na ogromnych ilościach energii. Większość jej dostarczają takie surowce jak: ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel. Jednakże wykorzystywanie paliw kopalnianych do produkcji energii coraz częściej zastępowane jest poprzez ekologiczne źródła energii, do których należą między innymi wiatr, woda oraz słońce.

Zakładaniem elektrowni wiatrowych oraz fotowoltaicznych zajmuje się firma Mega-Pol S.A. Jej pracownicy wykonują zarówno projekt techniczny inwestycji, jak również zadbają o to by każdy szczegół spełnił oczekiwania klienta.

Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zestaw fotowoltaiczny przyłączany jest do aktualnej instalacji elektrycznej budynku. Uzyskaną energię można zużywać na bieżąco, magazynować lub sprzedawać – w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej. Zasada działania ogniw fotowoltaicznych polega na tym, że foton, czyli najmniejsza jednostka światła, padając na ogniwo fotowoltaiczne jest pochłaniana przez krzem i wybija elektron ze swoje pozycji, zmuszając go tym samym do ruchu. Jest to rak zwany efekt fotowoltaiczny, w wyniku którego powstaje prąd stały. Za pomocą inwertera (falownika) zostaje on przekształcony na prąd zmienny o parametrach elektrycznych, które odpowiadają sieci publicznej. Prąd z inwertera ma nieznacznie większą częstotliwość, co powoduje wypychanie prądu z sieci i wykorzystanie w pierwszej kolejności prądu z PV.

Farmy wiatrowe

Energia wiatru jest tak naprawdę przekształconą formą energii słonecznej. Powstaje ona dzięki różnicom temperatur mas powietrza, spowodowanej nierównomiernym nagrzewaniem się powierzchni planety. Nowoczesne elektrownie wiatrowe wykorzystują zaawansowane technologie, oparte na doświadczeniach przemysły lotniczego. Potrafią one pracować w bardzo różnym środowisku przy zmiennych prędkościach i kierunkach wiatry. Zasada wytwarzania energii z wiatru jest bardzo prosta i opiera się na działania prądnicy. Gdy wiatr trafia na opór w postaci łopaty rotoru, energia kinetyczna wiatru zamieniana jest w pracę mechaniczną w postaci ruchu obrotowego wirnika. Energia obrotowa przenoszona jest natomiast za pomocą wału i przekładni do generatora, który przekształca ją w energię elektryczną.